Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 268 188 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


tunezja

środa, 30 grudnia 2009 15:18

Święta i ciekawe wydarzenia

W miastach tunezyjskich bardzo popularne są przeróżne festiwale, w których (inaczej niż w przypadku świąt religijnych, których nie obchodzi się publicznie) mogą brać udział turyści zagraniczni.

Wśród mieszkańców Tunezji przeważa pogląd, że świętować można praktycznie wszystko, czy chodzi o nadejście wiosny, żniwa czy sezon wędkarski. Wiele imprez odbywa się na terenie starożytnych zabytków, co samo w sobie zapewnia niezapomnianą atmosferę. Daty tych festiwali nie są ściśle usatlone, każdego roku przypadają kiedy indziej. Termin zależy bowiem od konkretnego miesiąca w danym roku.

W styczniu w mieście Douz odbywa się czterodniowy festiwal tradycyjnych igrzysk tunezyjskich z zawodami chartów i wielbłądów, w marcu w Kerkennah obchodzi się wyjątkowy festiwal ośmiornic. Pod koniec kwietnia odbywa się festiwal sztuki i tradycji ludowych w Tataouine oraz festiwal kwiatów, uważany też za święto wiosny w mieście Nabeul. W maju Sfax organizuje festiwal muzyki i sztuki ludowej. Miesiące letnie są jakgdyby stworzone dla tego typu imprez i jest ich wówczas naprawdę mnóstwo. Z miastami El Jem, El Haouaria wiąże się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Symfonicznej i Klasycznej. Testour w czerwcu organizuje ciekawy festiwal muzyki andaluzyjskiej, Kelibia popularny festiwal filmów amatorskich. Lipiec to święto varietes i festiwal Karaka w La Goulette i festiwale Bou Kornine w mieście Hammam-Lif. W lipcu również odbywa się niezapomniany festiwal ,,Nocy w Mahdii". Miasto Dougga organizuje festiwal sztuki teatralnej w byłym teatrze rzymskim. Festiwal humoru odbywa się w Monasterze a krajowy festiwal pieśni w Bizercie. Święto morza i folkloru, zwne także festiwalem Syren, obchodzą mieszkańcy wysp Kerkenna. Festiwal Aoussou w Sousse to przegląd przedstawień varietes w byłym teatrze rzymskim. Odbywa się od lipca do końca sierpnia. Podobny festiwal organizuje też miasto Hammamet. W sierpniu Djerba świętuje folklor, odbywają się improwizowane przedstawienia festiwalu Odyseja. Co dwa lata (zawsze w październiku) Kartaga organizuje polifoniczny festiwal kinematografii świata arabskiego i afrykańskiego. Listopad to miesiąc kiedy na wyspie Djerba odbywa sie festiwal teatrów lalek.W okresie listopad-grudzień odbywa się także międzynarodowy saharyjski festiwal miejscowej sztuki ludowej i tradycji (Douz) oraz międzynarodowy festiwal oaz (Tozeur).
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

tunezja

środa, 30 grudnia 2009 15:10Waluty i ceny

Jednostką monetarną w Tunezji jest dinar tunezyjski (tD), który dzieli się na 1000 millimów. Banknoty mają wartość 5, 10 i 20 dinarów. Hotele oraz dobre sklepy umożliwiają płacić kartą kredytową. Banki i hotele wymieniają euro w zwykłych kursach, wzbroniony jest import waluty tunezyjskiej z zagranicy, tak samo jak jej eksport. Przed wylotem z kraju można wymienić najwyżej 10 tD, obowiązuje jednak deklaracja tej transakcji.

Kupno i ceny

Ceny za zakwaterowanie się różnią się w zależności od sezonu, przy czym różnica między najwyższymi i najniższymi cenami może wynosić aż dwie trzecie. Większość stref turystycznych jest stosunkowo dobrze zaopatrzona towarami, z problemami można jednak spotkać się podczas podróży do bardziej odległych miejsc. Najlepsze owoce i jarzyny oferowane są przez sprzedawców w samych regionach rolniczych. W wielkich miastach najbardziej rozpowszechnionymi owocami są banany oraz ananasy. Łańcuchy supermarketów jak Monoprix a Magasin General rozpowszechnione są po całym kraju, a obok artykułów spożywczych można w nich nabyć odzież oraz masę innych towarów. W miastach często można spotkać się ze sklepami samoobsługi, oferującymi szeroki asortyment towarów. Generalnie można w nich nabyć większość podstawowych artykułów spożywczych za bardzo korzystną cenę.

Obuwie oraz ubrania są w Tunezji w stosunkowo dobrej jakości, w wielkich miastach można odwiedzić również luksusowe butiki. Gorąco polecamy również zwiedzić któryś ze słynnych miejscowych targów. Ostrzegamy jednak przed kupnem drogich towarów, jak np. klejnotów czy dywanów (takie artykuły warto nabyć w sklepach podlegających kontroli urzędów państwowych). Przeżycia z odwiedzin prawdziwego, kolorowego i głośnego targu tunezyjskiego są niemniej na pewno nie do zapomnienia; jeżeli mają państwo opanowaną sztukę licytacji, na pewno wyjdą państwo na swoje. Jako upominek z urlopu polecamy zakupić któryś z towarów tradycyjnej sztuki ludowej. Popularne są na przykład przepiękne chusteczki jedwabne, naszyjniki koralowe, klatki na ptaki, wyroby ceramiczne, konduktorki, deczki, olejki aromatyczne w małych szklaneczkach oraz przyprawy korzenne.

Ceny orientacyjne

pieczywo - (0,15 aż 0,25 TND)

mleko 1l - (0,6 TND)

masło - (0,,5 TND)

piwo - (0,7 aż 0,85 TND)

woda pakowana - (0,28 aż 0,5 TND)

znaczek na widokówkę do Europy - (0,6 TND)

wypożyczanie parasoli i leżaków - (1,5 aż 2 TND)

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

tunezja

środa, 30 grudnia 2009 15:08

Celne i dewizowe reguły

Przepisy celne zezwalają na wwiezienie napoju alkoholowego do 25% alkoholu - 2 litry na osobę, nad 25 % alkoholu l litr na osobę, tytoń (dla starszych 17 lat) 4000 sztuk papierosów, 100 sztuk cygar albo 250 g tytoniu na osobę, 1/4 l parfum a 1 l wody toaletowej na osobę, dalej pojedyńcze prezenty, których wartość nie przekracza około 30 zł za sztukę. Na określony czas jest możliwe wwieźć: środek transportu(samochód, karawan, prywatny samolot, motor, motorówkę), aż 2 fotoaparaty i 20 filmów do własnego zapotrzebowania, 1 kamerę i 20 filmów, 1 przenośne radio, sprzęt sportowy, wyposażenie campingowe, instrumenty muzyczne, 1 lornetka, 1 przenośna maszyna do pisania, 1 walizkowy gramofon, 2 wózki dziecięce, 1 rower i 1 komputer. Dowiezione rzeczy osobiste muszą być ponownie wywiezione. Przy dowozie zwierząt wymagane jest świadectwo zdrowia. Wzbronione jest wwieziene jakiejkolwiek broni oprócz registrowanej broni myśliwskiej, materiałów wybuchowych, odurzających lub psychotropowych substancji, pornografii, produktów i towaru, które by mogły zagrozić bezpieczeństwu, zdrowiu albo nabożeństwu u publiczności. Urządy w Tunezji bardzo ostro karzą trzymanie i spożywanie narkotyków. Do wywozu miejscowej flory oraz fauny jest wymagane zezwolenie ministerstwa rolnictwa, wywóz przedmiotów antycznych jest możliwy tylko za zezwoleniem ministerstwa kultury. Wzbroniony jest dowóz i wywóz dinarów tunezyjskich. Jeżeli wam zostanie jakaś suma miescowej waluty, jest możliwe zamienić ją spowrotem, dlatego polecamy stopniową zamianę według zapotrzebowania i ukryć kwity od kantora, które są wymagane przy ponownej zamianie. Do Tunezji jest dozwolone wwozić jakiekolwiek waluty zagraniczne, czeki podróżne i karty kredytowe albo płatnicze; zagraniczne waluty do wartości około 16.000 zł, w przypadku sumy przewyższającej wymienioną wartość jest niezbędne poinformować o tym przy celnej odprawie przy przyjeździe, wywóz niedeklarowanej kwoty dewiz jest sankcjonowany odebraniem pieniędzy i karą pienieżną w wysokości odebranej kwoty, albo następnymi postępowaniami urzędów.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

tunezja

środa, 30 grudnia 2009 15:07

Ważne kontakty

Ambulancja: 71960777, 71725555, 71281913, 71284808

Pierwsza pomoc: (Allo Docteur): 71781000, 71780000

Policja: 71846846

Strażacy: 198

Policja: 197

Pogotowie ratunkowe: 190

Nocny dyżur lekarzy: 71 71 71
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

tunezja

środa, 30 grudnia 2009 15:06

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę!

Nie jest pozwolone fotografować: budowy rządowe, policyjne i wojskowe, dworce kolejowe, lotniska i pozostałe budowy, które są oznaczone tunezyjską flagą (naprz. pałac prezydenta i główne siedziby miejscowych HSP, włącznie narodowej stacji telewizyjnej) i osoby w uniformach. Wstęp do meczet jest niewierzącym w czasie modlitw wzbroniony. Zabronione jest fotografowanie i tych muzułmanów, którzy robią swoje rytuały pomimo meczety. Przy fotografowaniu miejscowych obywatel polecamy zapytać o pozwolenie. Od roku 1980 jest ostro zabronione fotografowanie objektów żydowskich, które są strzeżone przez policję. Ważne jest respektowanie zakazu wstępu do pobliża tych oto objektów, jeżeli jest u nich wyznaczona przestrzeń ze strażą policyjną. Tunezja jest krajem bardzo przyjaznym turystom i chyba najbardziej "europejskim" spośród państw islamu, ale nie wolno zapominać, że chodzi o kraj muzułmański. Ważne jest zastosowanie zachowania według tego (naprz. jeżeli się rozchodzi o nawiązywanie kontaktów z miejscowymi dziewczynami albo o spożywanie alkoholu) i ubierania (pamiętać, że "skąpe" ubranie zwłaszcza pomimo zony turystyczne jest nie na miejscu). W przebiegu roku 2003 rozpoczęła swoją działalność policja moralna, która przypadkowo legitymuje mieszane towarzystwo młodych ludzi, i także pary, u których sprawdza, czy są małżeństwem i czy ich zachowanie odpowiada muzułmańskim normom. Takim samym sposobem są sprawdzani i miejscowi obywatele w towarzystwie cudzoziemców i to przede wszystkim w godzinach nocnych w okolicach barów. Przy wizycie kraju w okresie postu -Ramadanu polecamy o zażądanie bliższych informacji na Ambasadzie RP w Tunezji

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 26 września 2017

Licznik odwiedzin:  4 135  

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Galerie

Archiwum

O moim bloogu

Miejsca w ktorych bylam i mnie urzekły

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 4135

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl